EN TR

D.1.2

D.1.2

Herkesin hisleri bünyeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu haftalar ilk dönemlerde hissettiğiniz mide bulantısı, baş dönmesi v.b şikayetlerinizin azalmaya başladığı dönemdir.

Siz;

Herkesin hisleri bünyeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu haftalar ilk dönemlerde hissettiğiniz mide bulantısı, baş dönmesi v.b şikayetlerinizin azalmaya başladığı dönemdir. Yemek konusunda hassas bir dönem geçirip, birçok besini tüketememişseniz, bugünler de bazılarını yemeye başlamış olacaksınız. Yorgunluk hissi de azalmaya başlayacaktır. Rahminiz artık karın boşluğunuza doğru ilerlediğinden ilk haftalarda ki tuvalete gitme sıklığınız da nispeten azalacaktır.Kısmen mide ekşimeleri görülebilir. Bu dönemde rahminizin büyümesi sebebiyle arada kas ağrıları da çekmeniz normaldir. Düşük olma ihtimali de aza inmektedir. Önceki aylarda yaşadığınız tedirginlikler yavaş yavaş azalacaktır. Saç ve tırnaklarınızın uzama hızı 10 ila 13. haftalarda maksimuma çıkabilir. Hamilelik hormonlarındaki artış cildinizde yeni lekelenmelerin oluşmasına neden olabilir, ama korkmayın doğumdan sonra yaşanan cilt problemleri geçer. Birkaç kilo alınmış olabilir. Göğüslerde süt üretimi başladığından, dolgunluk hissi ve hassasiyet daha çok artar. Eğer göğüs uçlarında hassaslaşma ve buna bağlı acı hissi varsa göğüs ucu kremlerini kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Bebeğiniz…

Bu haftalarda bebeğiniz cinsel organı oluşur.Hamile kaldığınız zaman x veya y kromozomlu sperm cinsiyeti saptamasına rağmen,bu aya kadar bebeğiniz hem kız hem de erkek organlarına sahiptir. Yüzü artık çok daha belirgin hale gelmiş ve göz kapakları oluşmuştur. Alnı oldukça geniş ve burun delikleri çok aralıklıdır. Ses telleri de gelişir. Bedeninin içinde karaciğeri tamamen oluşmuş ve böbrekleri de ortaya çıkmaya başlamıştır. Yüzünden başlayarak bütün vücudunu saracak lanugo tüyleri oluşur. Artık hareketlenmeye başlamıştır. Başını yana çevirir, elini yumruk yapar, kol ve bacaklarını oynatabilir. Ama siz bu hareketlerden habersizsinizdir. Hıçkırma, yutkunma denemeleri de yapmaya başlamıştır.Bebeğinizin ana yapı taşları artık tamamen oluşmuş, oluşum bu süreçten sonra kendini büyümeye ve gelişmeye adamıştır.

 

13. haftanın sonunda yaklaşık 6 cm uzunluğunda ve 14 gr. ağırlığındadır.

 

Down Sendromu?

11 ile 14. hafta aralığında tercihen bir perinatolog tarafından ense saydamlığı ölçümü Down Sendromu riskini belirlemek için yapılır. Detaylı ultrason muayenesi ve anneden alınan kan tahlilleri (ikili test) sentezlenerek ortaya bir risk rakamı çıkmaktadır. Bu testin Down Sendromunu tespit etme oranı %85’dir. Yanlış pozitiflik oranı ise %5 dir. Yani bu testlerde Down Sendromlu 10 bebekten 9’u tespit edilebilmektedir. Ve sadece 100 kadından 3 – 5’i yanlış tespit nedeni ile gereksiz yere daha ileri testlere tabii tutulmaktadır.

Değerlendirme sonucu riskli bulunursa Koryon Villus örneklemesi (ultrason kılavuzunda plasentadan örnek alınması) ya da aminiyosentez önerilmektedir. Bu girişimsel testlere alternatif olarak anne kanında dolaşan fetal DNA’nın incelenmesine dayanan Non İnvaziv Prenatal Testler ile de Down Sendromu %99.9 hassasiyetle tespit edilebilmektedir.

 

Benzer İçerikler