Yeni Doğan Bebeklerde Göbek Bağı Bakımı– Daha Doğru Adımlar

Yeni Doğan Bebeklerde Göbek Bağı Bakımı

gobek-bagi-bakimi

Göbek Bağı Bakımı

Yeni doğum yapan anneleri en çok endişelendiren, bebeklerinin göbek bağı bakımıdır. Yeni doğan bebeklerde sıkça yapılan yanlışlardan biri ise, doğum sonrası kesilerek anneden ayrılan göbek kordonunun, bebeğin göbeğinde kalan kısmının üzerine veya etrafına gazlı bez sararak, alt bezinin içine saklamaktır. Oysa ki göbek bağı açıkta bırakılmalı, üzerine dolaşımı engelleyecek basınç uygulanmamalıdır. Bezin içine saklanan göbek bağının nem yüzünden kuruması gecikmekte ve enfeksiyon oluşma riski artmaktadır.

Bebeğin doğumunun ardından, göbek kordonundan kök hücre için göbek kanı alınacaksa, bu işlem doğumu yapan doktor tarafından gerçekleştirilir. Yeni doğanda göbek bağı etrafında oluşan kırmızılık hararetin artması, göbek bağının çürüyen dokusunun çevresindeki canlı dokuları enfekte etmesi sonucu yaşanır. Bir süre sonra da ağır bir koku olur ve yeşilimsi akıntı görülmeye başlar. Yeni doğan bebeğinizin göbek bağından kaynaklanan bir enfeksiyona maruz kalması vahim bir durumdur. Kendi bağışıklığı henüz gelişmemiş bir yeni doğanda; enfeksiyon odağı oluşturacak göbek bağı, bu enfeksiyonun kan dolaşımına geçmesi sonucu sepsis(kan zehirlenmesi) durumuna yol açacaktır.

Yenidoğan bebekler için göbek bağı oyuntulu bebek bezi | Molfix Yenidoğan

Kanımız tüm organlarımızda dolaştığı için, mikrobu da taşır ve bebekler de enfeksiyon hızla tüm vücuda yayılarak; savunması olmayan yeni doğanın ölümüne dahi sebep olabilir. Bebekler için göbek bağı oyuntusu olacak şekilde özel tasarlanmış yeni doğan bezlerini kullanmak iste bu sebeple önemlidir. Yalnızca “Molfix Göbek Bağı Oyuntusu” na sahip yenidoğan bezi tüm bu riskleri önlemek amacıyla üretildiği için bebeğinizin genel sağlığı ve göbek bağı hijyeni açısından doğru seçimdir. ”Dünya Sağlık Örgütü” de yenidoğanın göbek bakımında alkol kullanımını önermemekte , sadece açık kalacak şekilde bezlenmesini ve böylece kendi kendine kurumasını sağlanmasını tavsiye etmektedir. Yeni doğanlar için küvet banyosu da, göbek bağı kuruyup düştükten birkaç gün sonra yapılması önerilmektedir.

Göbek düştükten sonra göbeğin yapısının dışa doğru hafifçe bombeli veya içeriye doğru çukur yapması, tamamen karakteristik bir özelliktir. Özellikle kız bebeklerde dışarı doğru bombeli yapmışsa, çoğunlukla sert bir metal parçası (bozuk para gibi), konulup,( göbeği güzel olsun düşüncesiyle)sıkıca sarmak, bebeğin zaten zayıf olan karın kaslarının güçlenmesini engellediği için çoğunlukla kız bebeklerde görülen karın fıtığı sebebi olmaktadır. Bebeğin karnı serbest olmalıdır ve zamanla karın kasları kuvvetlenecek, göbek deliği de gerçek şeklini bulacaktır.

Nazar Boncuğu

Etiketler: ,


Satın AlBebeğin Doğum Tarihi


Molfix Yol Arkadaşım Destek HattıMolfix Yol Arkadaşım Destek Hattı