Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sorunu ve Gaz Masajı– Daha Doğru Adımlar

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sorunu ve Gaz Masajı

new-gaz-masaji

Yenidoğan bebeklerde ilk haftalarda gazla ilgili bir sıkıntı olmaz, çünkü henüz sindirim sistemleri iyi gelişmemiştir.

Yenidoğan bebeklerin dışkıları nasıldır?

Çoğunlukla emzirme sırasında sulu ve yeşil renkte gürültülü kaka yaparlar, bu geçiş kakasıdır. İlk yaptığı kaka, anne karnında iken bağırsaklarında biriken safra salgısı ile yeşil siyah renkte mekonyum denilen yapışkan bir dışkıdır. Sonraki birkaç gün veya ilk hafta içinde ise geçiş kakaları göreceksiniz. Sindirim organları geliştiğinde ve bağırsaklardaki emilim arttıkça, ilk günlerdeki kaka yapma sıklığı azalacak; anne sütünün büyük bir kısmı bebeğin bağırsakları tarafından sindirilip, çıkacak posa kalmadığından 2 ile 5 günde bir kaka yapması dahi mümkün olabilecektir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin kakasının rengi altın sarısı ve krem kıvamındadır.

Bebeğimizin gaz sancısı yaşadığını nasıl anlarız?

Bazen ilk haftada, bazen on, bazen de yirminci günün bir akşamüstü saatinde, bebeğinizin huzursuzluğu artar, ağzı sürekli emmek için aranır, dizlerini karnına çekerek sinirli bir şekilde çığlıklar atarak sizi şaşırtır. Bu esnada bağırsaklarda gaz sıkışmasının sebep olduğu spazm canını acıtıyor ve emerek rahatlamak istiyor ama emerken de ağrı olunca sinirlenip ağlamayı sürdürüyor. İşte bu günlerde bebeğin memeyi emmek isteyip, emerken bırakarak sinirli ve çığlıklarla ağlaması, pek çok annenin sütü olmadığı için bebeğinin ağladığını düşünmesine yol açıyor ve zavallı gaz spazmı ile uğraşan bebeğe, bir de mama verme yanılgısına düşüyorlar. Hatta böyle zamanlarda “bebeğe bir şey oldu” endişesi ile aile, çocuk doktoruna bile gidebiliyor.

Neden bebekler bu kadar gaz problemi yaşıyorlar?

Bebekler de gaz olması kaçınılmaz bir durum, çünkü bedenlerini hareket ettiremiyorlar; sürekli yatar durumdalar, sadece sıvı alıyorlar, sindirim organları gelişiyor, hazım bakterileri oluşuyor, bu esnada emerken de hava yutuyorlar. Sırtına vurarak yuttuğu havanın büyük kısmı çıkarılsa bile yine de bağırsağa geçen küçük hava baloncukları akşam saatlerine doğru bağırsağın hareketleri ile birbirinin üzerine eklenerek büyük bir hava baloncuğuna dönüşüp, kalın bağırsağın bir noktasına takılarak, bağırsağın peristaltik hareketleri sonucu sıkışan gaz, şiddetli spazma sebep oluyor.

Gazdan kaynaklı spazmı geçirmek için neler yapmalıyız?

Bebeğinizde gaz sıkışması sonucu oluşan spazm sırasında karın duvarı da sert ve gergindir. Hemen masaj yapmak üzere manevralara başlarsanız, bebeğiniz canı yandığı için daha fazla ağlayacaktır. Masaja başlamadan önce bebeği kucağınıza yatırın, bacaklarınızda onu hafifçe sallayın, diğer yandan avuçlarınızı birbirine hızlıca sürterek, avuç içlerinizin iyice ısınmasını sağlayın ve ısınan avuçlarınızı bebeğinizin karnına kapatın. Sıcak uygulama bebeğinizin karnındaki spazmı rahatlatır. Bazen yalnızca bu şekilde bile bebeğin rahatladığını görebilirsiniz.

Gaz masajı nasıl olmalıdır?

Spazm giderildikten sonra ise aşağıda anlattığımız masaj manevralarını uygulayarak, bebeğinizin bağırsaklarında spazma sebep olan hava baloncuklarını homojenize şekilde dağıtıp, çıkmasını sağlayacak masaj manevralarını yapabilirsiniz. Hem gaz hem de kaka yapamama sıkıntısı yaşayan bebeğiniz için bu uygulama çok işe yarar, bebeğinizin rahatlamasını sağlar.

Her manevrayı altı kez tekrarlayın, manevraların arasında 10’a kadar sayarak dizlerini karnına itme egzersizini uygulayın.

manevra, ince bağırsağı uyarır. Ellerinizin sıcak olması gereklidir ve bebeğinizin teninde rahat kayabilmesi için yağ kullanmalısınız. Ellerinizi sıra ile göğüs kafesinin altından, kasıklara doğru, sanki karnı boşaltıyormuş gibi çekiyorsunuz.

manevra, kalın bağırsağın üzerine uygulanır. Kalın bağırsağın hareketleri saat yönüne doğrudur. Bebeğinizin karnında bir saat olduğunu hayal edin ve sol elinizi saatin 6 noktasına koyun. Saat yönüne doğru sol elinizle ilerleyin. Böyle devam ettiğinizde, karnında saat yönünde daireler çizeceksiniz. Sağ eliniz ise saatin 10 noktasından, saatin 5 noktasına doğru yarım daireler yapsın. 6 kez tekrarlayıp, 10 saniye bebeğinizin dizlerini karnına doğru itme egzersizini uygulayın.

manevrada -son manevra-, başparmaklarınızı bebeğinizin tam karın deliğinin üzerine koyun ve parmaklarınızı karnın yanlarına doğru çekin. Sanki açılmış bir kitabın sayfalarını düzeltiyor gibi; 6 kez tekrar ve 10 saniye bebeğinize diz itme egzersizi yapın. Karnı yumuşacık olacak; gaz konusunda rahatlayacak ve kakasını rahatça yapacaktır.

Etiketler:


Satın AlBebeğin Doğum Tarihi


Molfix Yol Arkadaşım Destek HattıMolfix Yol Arkadaşım Destek Hattı