Yenidoğan Bebeğin Kucak İhtiyacı [Video]– Daha Doğru Adımlar

Yenidoğan Bebeğin Kucak İhtiyacı [Video]

Öneçıkan görsel ekleyin

Bebek için yeni dünyaya doğmak, büyük bir şok, adapte olmak ise, zorlu ve uzun bir süreçtir. Anne karnında suyun içinde, yumuşak rahim dokusuna dayanarak, hareket ederek yaşarken, yeryüzüne doğduğunda boşluk duygusu, basınç değişikliği, hareketini zorlaştıran sert ve stabil yatakta olmak gerçekten ona büyük rahatsızlık vermektedir.

Anne karnında yaşadığı 9 ay boyunca rahim ortamı bebeğin sistemini otomatik olarak dengelemektedir, doğum bu ayarı geçici olarak bozar. Buna rağmen bebeğe rahim dışı yardım sistemi ne kadar erken başlarsa, rahim dışındaki hayata adapte oluşu da o kadar çabuklaşacaktır. İşte bu sebeple bebekler doğdukları zaman sadece kucakta ve memede rahat olup, yatağa bırakıldığında hemen ağlamaya başlarlar. Bilmelisiniz ve etrafınızda ki “ay sen bu çocuğu kucağa alıştırdın” söylevlerine kulaklarınızı kapatıp, bebeğinizi doğumdan sonraki günlerde olması gereken yerde, yani bedeninizde taşımalısınız. Taşımayı yapmak için bir taşıyıcı kullanmak el ve kollarınızı da boş olmasını sağlar (bu konuyu anlatırken bebeği vücuduma bağlayarak anlatımı gerçekleştireceğim)gördüğünüz gibi, bakın bebek vücudumda ama rahatça oturup kalkıyor ve işlerimi de yapabiliyor, hatta sokakta iseniz ve bebeğiniz emmek istiyor ise bir yerde oturup rahatça da emzirebiliyorsunuz….. ( bunları uygulayacağım) Annenin ritmik yürüyüşleri bebeğe rahim içinde ki hayatını hatırlatır, çünkü karnınızda 9 ay boyunca bunu hissetmiştir, şimdi ise rahim dışında hissetmektedir ve onu sakinleştirmektedir.

Annenin kalp sesleri, düzeni ve tanıdıklığı, bebeğin kulağı annenin göğsüne dayalı olduğu için bu sesler de onu rahatlatmaktadır. Bir diğer biyolojik düzenleyici ise bebek taşıyıcısında göğüs göğse veya karın karına olmak, bebeğin annesinin nefes ritmini hissetmesini sağlar, böylece ebeveynin düzenli ritimleri bebeğin düzensiz ritmi üzerinde dengeleyeci etki yapar. Bebeği vücutta taşımak orta kulak dengesinin oluşmasına da yardımcı olduğu için annenin sağa, sola, aşağı, yukarı, öne ve arkaya olan hareketleri sırasında bebeğin dengede kalmasını sağlayacaktır. Bebek taşıyıcısı bebeğin rahim içindeki dengeli hayatının devam etmesini sağlar ve hareketin devam ettiğini devamlı olarak bebeğe hatırlatır.

Etiketler: ,


Satın AlBebeğin Doğum Tarihi


Molfix Yol Arkadaşım Destek HattıMolfix Yol Arkadaşım Destek Hattı