Suda Doğum Nedir? Nasıl Olmalıdır?– Daha Doğru Adımlar

Suda Doğum Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Abstract of a pregnant woman holding a bunch of buttercups with exposed bare stomach. Desaturated with only the flowers saturated and reflection over rippled water.

Neden suda doğum tercih edilmelidir?

Suda doğumun faydası, annenin daha rahat ve ağrısız doğum sürecini yaşamasına yardımcı olmaktır. Suyun sıcaklığı ve kaldırma gücü nedeniyle rahme giden kan akımı artar, rahmin kasılmaları etkinleşir, artan oksijen nedeniyle ağrılar azalabilir. Suyun verdiği rahatlık ve gevşeme, perinenin rahat açılmasına yardımcı olduğundan, o bölgenin doğumda yırtılması olasılığını azaltabilir. Bebek için ise, bilimsel verilerden çok, suda doğumu gerçekleştiren ebe ve doktorların gözlemleridir. Sıvı bir ortamdan yine sıvı bir ortama doğarak ani basınç değişikliği yaşamadan, yumuşak ve stressiz bir geçiş yaptığını ve bu bebeklerin daha az ağlayan, daha sakin bebekler olduğunu savunulmaktadır.

Suda doğumda görülen bebek ölüm oranları nasıldır?

1994-96 yılları arasında İngiltere ve Galler’de suda doğumla ilgili yapılan 4029 araştırmanın sonuçlarına göre; suda doğan bebeklerin ölüm ve yenidoğan yoğun bakım ünitelerine yatırılış oranlarını, normal olarak karada doğan bebeklerin oranlarıyla karşılaştırdıklarında çıkan sonuca göre; suda doğan bebeklerde görülen ölüm oranıyla, karada doğan bebeklerin oranları arasında bir fark yoktu. (Her ikisi de binde 1,2-1,4 civarındaydı). Yenidoğan yoğun bakım ünitelerine yatırılma riski açısından da her iki grubun oranları aynı bulundu.

Kimler suda doğum yapmamalıdır?

Suda doğum adaylarının gebelikleri boyunca bir sorunlarının olmaması gerekir. Herpes gibi genital bölgede enfeksiyonu olanlar, bebeğin başının değil poposunun rahim ağzına yakın olduğu gebelikler, çoğul gebelikler, erken doğumlar, pre-eklampsi (gebelik zehirlenmesi) veya diyabet (şeker) gibi hastalıkları olanlar, bebeğinde gelişme geriliği saptananlar, doğum sırasında bebeğin kalp atışlarında bir oksijen azlığı şüphesi doğanlar, doğumda yoğun mekonyum (bebeğin dışkısı) görüldüğü durumlarda önerilmemektedir.

Doğum ortamı nasıl olmalıdır?

Havuzun suyu belli aralıklarla değiştirilmeli, havuzdaki yabancı maddeler süzgeç araçlarla çıkartılmalı, havuz suyu enfeksiyonlara karşı korunmalıdır. Su ısısının 37 derece olması idealdir. Suyun sıcaklığı doğum sırasında devamlı ölçülmeli ve hep 37 derecede kalması sağlanmalıdır.

Bebeğimiz suyun altında nefes almaya çalışır mı?

Su içine doğan bebekler normal koşullarda suyun altında nefes almaz. Suyun sıcaklığı ve bebeğin başının suyun içinde olması nefes alma refleksini engeller. Soğuk ise, nefes alma refleksini körükler. Bebeğin başı suyun içinden çıkartılıp daha soğuk olan havayla temas ettiğinde nefes alma refleksi harekete geçer ve bebek nefes almaya başlar.

Etiketler:


Satın AlBebeğin Doğum Tarihi


Molfix Yol Arkadaşım Destek HattıMolfix Yol Arkadaşım Destek Hattı