Epidural Anestezi İle Ağrısız Doğum– Daha Doğru Adımlar

Epidural Anestezi İle Ağrısız Doğum

epidural-anestezi-ile-agrisiz-dogum

Epidural anestezi ile doğumun diğerlerinden farkı nedir?

“Ağrısız doğum” olarak da adlandırılan, vajinal doğumda epidural anestezi uygulaması hakkında pek çok olumlu yorum yapılır. Epidural anesteziler, doğum esnasında kasılmaların neden olduğu sancının hissedilmesini önler ve anne adayının, doğumun farkında olması sayesinde daha olumlu ve güzel bir doğum deneyimi yaşamasını sağlar. Diğer bazı ilaçların aksine doğum öncesi ve sonrasında sersemlik hissi yaratmaz. Doğumun uzun sürmesi hâlinde annenin dinlenebilmesine olanak verir.

Epidural anestezinin riskleri ve yan etkileri var mıdır?

Gerçekten de epidural pek çok anne ve bebek için tüm bu faydaları sağlar. Ancak epidurallerin kanıtlanmış ve faydaları kadar iyi bilinmeyen potansiyel riskleri ve yan etkileri de var. Bu nedenle, epidural anestezi hakkında vereceğiniz kararın “bilgilendirilmiş bir karar” olabilmesi için, epidurallerin faydaları kadar, potansiyel risk ve yan etkilerini de bilmeniz gerekir.

Doğum sırasında kullanılan epidural anestezinin yan etkileri neler olabilir?

– Rahim kasılmalarını yavaşlattığı için doğum süresini uzatabilir.
– Rahim kasılmalarının yavaşlığını güçlendirmek için sentetik oksitosin (suni sancı olarak bilinen) uygulanması gerekir. Epiduralin çok erken verilmesi durumunda ise sezaryen riski artar.
– Müdahaleli doğum (vakum ve forseps uygulaması gibi) olasılığı artar. Perinede yırtılma olasılığı da yükselir.
– Epidural uygulamasında anne karnındaki bebeğin kalp atım hızı yükselir ve bu bebeğin stres yaşadığı anlamına gelir.
– Tansiyon düşme olasılığı sebebiyle epidurale başlamadan önce 1 lt. kadar serum verilerek, damar yatağı basıncı yükseltilir.
– Doğum sonrasında şiddetli baş ağrısı, güçsüzlük, kol ve bacaklarda uyuşma hâli gibi hafif sorunlar olabilir, ancak bu hafif sorunlar bile, yeni doğum yapmış annenin bebeğe bakımını zorlaştırmaktadır.
– Bebeklerde emme isteksizliği ve güçsüz emme, uyuklamanın yanı sıra, göğüslerde aşırı doluluk ve sertlik olması epidural anestezi için yapılan serum yüklemesinin sebep olabileceği bir durumdur. Bazı kadınlarda damar yatağının basıncını artırmak ve tansiyon düşmesine önlem olarak alınan bu tedbir, sıvının göğüslerde de birikim yapmasına ve meme uçlarının gerginleşerek bebeğin meme ucunu yakalama sorunu yaşamasına ve emmemesine sebep olabiliyor. Göğüslerde yaşanan bu sorunlar ve bebeğin iyi emememesi sonucu göğüslerde süt üretimi artamadığı için çoğunlukla takviye mama verilmesine ve emzirmekten vazgeçilmesine de sebep olabiliyor.

Ne yapmalısınız?

Bu konuda karar risk ve faydaları gözden geçirerek verilebilir. Eğer epidural lehine karar almış iseniz, o zaman doğum sırasında kendinize ve bebeğinize yardımcı olacak yöntemleri eşinizle birlikte mutlaka bir doğuma hazırlık kursuna giderek öğrenmelisiniz.

Etiketler:


Satın AlBebeğin Doğum Tarihi


Molfix Yol Arkadaşım Destek HattıMolfix Yol Arkadaşım Destek Hattı