Doğum İçin Hastaneye Ne Zaman Gidilmeli?– Daha Doğru Adımlar

Doğum İçin Hastaneye Ne Zaman Gidilmeli?

hastaneye-ne-zaman-gidilmeli

İlk kez anne olacak çoğu kadın gerçek doğum ağrılarını fark etmeyebilir. Ancak kasılmalar çok güçlü başladıysa en az 25 ile 45 saniye süren ve 5 dakikadan daha sık gelen kasılmalar varsa veya ilk doğumunuz değilse, hemen hastaneye gitmelisiniz. Hekiminize durumunuzla ilgili bilgiyi gittiğiniz hastaneden haber vereceklerdir.
Yalancı doğum ağrılarını, gerçek doğum ağrılarından nasıl ayırt edebiliriz?

Eğer gelen kasılma sürelerinin aralıklarını saatle kontrol etmişseniz, doktora bildirirken sıklıkları süreleri ve güçleri konusunda bilgi vermelisiniz. Doğum sancıları başladığında hemen hastaneye gitmeniz gerekmez. Ancak sancılar yaklaşık 4-5 dakikada bir geliyorsa hastanede olmanız gerekir. Bazen gerçek doğum ağrılarını taklit eden yalancı doğum ağrıları gebe kadını ve eşinin panik olup hemen hastaneye gitmesine sebep olur. Böyle bir durumla karşılaşıldığında ağrıların gerçek mi, yalancı mı olduğunu ayırt etmek için izlemek ve bazı farklılıkları gözlemek gerekir.

Yalancı doğum ağrıları:

Sıklığı, şiddeti bakımından düzensizdir.
Gevşeyerek nefes egzersizleri yaparak, masaj ve istirahat ederek geçebilir.
Rahim boynu dokularında yumuşama ve açılmaya neden olmaz.

Gerçek doğum ağrıları:

Ne yaparsanız yapın geçmez.
Rahim boynu dokularının yumuşamasına ve açılmasına neden olur.

Hastaneye gitmeden önce evde neler yapabilirsiniz?

Uyumayı deneyebilirsiniz. Su için, tuvalete gidin, biraz dolaşıp dinlenmeye geçin. Hastanede doğumun aktif fazında siz de aktif olacağınız için evde doğum başlangıç zamanını dinlenerek geçirmek enerji tasarrufu açısından önemlidir.
Duş alabilirsiniz. Duş sonrası yalancı kasılmalar geçebilir. Duş sonrası daha da güçlü hissediliyorsa ve sıklığı artmışsa doğum başladı demektir.
Masaj yapılabilir. Belden kalçaya doğru ve elin topuğu ile bel ve kalça üzerine basınç uygulamaları rahatlatıcı olabilir.
Valiz kontrol edilebilir.
Enerji verecek yiyecekler atıştırmalısınız, tam buğday ekmeği üzerine sürülmüş çikolata ezmesi gibi…

Doktorunuzu ne zaman aramalısınız?

Eğer tüm belirtiler hastaneye gitmeye hazır olduğunuzu gösteriyorsa hekiminizi hangi saatte olursa olsun arayın. Hekiminiz büyük olasılıkla kasılmalarınız belli sıklığa ulaşınca -diyelim ki 5, 8 veya 10 dakika arayla- aramanızı söylemiştir. En azından bir kısmı bu sıklığa ulaşınca arayın. Mutlaka hepsinin beli aralıklarla gelmesini beklemeyin; bazen bu olmayabilir.

Bu durumlar söz konusu ise doktorunuzu hemen arayın: Kasılmalarınız doğum tarihine daha haftalar varken başlamışsa, amniyon sıvısı yeşilimsi kahverengiyse.

Hastaneye ne zaman gidilmelidir?

Gerçek doğum kasılmaları başladığında hemen hastaneye gitmek gerekmez. Ancak suyunuz gelirse, kanama olursa ve birden bire sık ve şiddetli ağrılar gelirse hemen hastaneye gitmelisiniz. Ağrılar beş dakikada bir geldiğinde hastaneye gitmek için evden çıkılmalıdır. Ancak hastane evinizden uzaksa daha da erken çıkılmalıdır.

Etiketler:


Satın AlBebeğin Doğum Tarihi


Molfix Yol Arkadaşım Destek HattıMolfix Yol Arkadaşım Destek Hattı