Hamilelik Öncesi Yapılması Gerekenler– Daha Doğru Adımlar

Hamilelik Öncesi Yapılması Gerekenler

Öneçıkan görsel ekleyin

HAMİLE KALMAK

Hamile kalmaya karar vermek, insanın hayatındaki en büyük dönüm noktalarından biridir. Dünyaya yeni bir birey kazandırmak, heyecan verici, mucizevi ve beraberinde sanıldığından çok daha fazla sorumluluk getiren bir karardır. Bu kararı verirken hem ruhen hem de bedenen kendimizi bu değişime hazır hissetmeli ve bunun için hazırlıklar yapmalıyız.
Bu bölümde başarılı ve sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirip dünyaya sağlıklı bir bebek getirmeden önce nasıl hazırlıklar yapabilirsiniz, sizlere bu bilgileri aktarmaya çalışacağız.

Doktorunuzdan bir randevu alın

Sizi bu büyülü 9 aylık süreçte ruhen ve bedenen destekleyecek ve küçük bebeğinizi kucağınıza almanızı sağlayacak en önemli insanı yani doktorunuzu seçerken, mesleki tecrübeleri ile birlikte size vereceği sıcaklık ve samimiyet çok önemli bir etken olacaktır. Doktorunuz sizin, eşinizin ve ailenizin tıbbi geçmişi hakkında sorular soracak, sürekli kullandığınız ilaçlar olup olmadığını öğrenecektir. Doktorunuzun önereceği tahlilleri yaptırın.

Doğum kontrol yöntemlerini bırakın

Eğer doğum kontrol hapı, spiral, aylık ve 3 aylık iğneler; doğum kontrol yönteminiz her ne ise tercihen birkaç ay öncesinden bırakmalısınız

Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklarınızı veda edin

Kötü alışkanlıklarınız var ise; alkol ve sigara bu alışkanlıklar sizin için her ne ise vedalaşmanın zamanı geldi artık. Ayrıca kafein tüketimini de azaltın.

Bol bol folik asit

Her ne kadar sağlıklı beslenseniz de gerekli olan tüm besinleri yediklerinizden karşılamanız mümkün değildir. Folik asit suda çözünen bir B vitamindir. Vücutta depolanmadığı için mutlaka her gün alınması gerekmektedir.Vücutta protein sentezi, hücre çoğalması ve kemik iliğinin görevini eksiksiz yerine getirmesi gibi işlevlerde bulunur ve bebeğin gelişimi için önemli bir rol oynar.

Sağlıklı beslenin ve Kilonuzu kontrol altına alın

Sağlıklı bir bebek sahibi olmak için anne ve baba adayının hamilelik başlamadan önce beslenme alışkanlıklarını düzenleyerek kendi sağlıklarına önem vermeleri ve anne adayının bir beslenme uzmanından yardım alarak kilosunu kontrol alması gerekmektedir.

Egzersiz programına katılın

Hamilelik öncesi ve sonrası dönemde yürüyüş, yüzme gibi egzersizleri rahatça yapılabilir. Hamilelikte anne ve baba adayları için bebek ve doğum eğitimleri, anne adayları için nefes , yoga egzersizleri oldukça faydalı olmaktadır.

Hoş Geldin

Etiketler:


Satın AlBebeğin Doğum Tarihi


Molfix Yol Arkadaşım Destek HattıMolfix Yol Arkadaşım Destek Hattı