Lohusalık Dönemi– Daha Doğru Adımlar

Lohusalık Dönemi

lohusalik-donemi

Doğum Sonrası Postpartum Dönem

Bebeğin ve ardından plasentanın doğumundan sonra genital organların eski haline dönmesi için geçen, 5 ila 6 haftalık zamana doğum sonrası ”lohusalık” dönemi denir. Bebeğin doğumunun ardından kadınlar anne, erkekler baba ve çiftler aile olur, bu yeni yaşamı taçlandıran ise sevgili bebektir.

Doğum normal veya sezeryan operasyonu ile gerçekleşmişse, tabii ki doğum sonrası süreçte iyileşme ve yeni hayata adaptasyon zamanı da değişiklik gösterir. Ancak her iki durumda da anne adayı doğum sırasında büyük bir enerji kaybetmiş olduğundan, mutlaka dinlenmeli ve bebeğini emzirmek üzere eşi ve ailesi tarafından desteklenmelidir. Bazen normal doğum sonrası anneler, kendilerini iyi hissettikleri için hemen koşuşturma içine giriyorlar, yenidoğan bebeklerin uyku düzeninin olmaması gece ve gündüzü ayırt edememeleri ve çoğunlukla geceleri daha uzun uyanık olup emmek istemeleri, koşuşturan ve gece de uykusuz kalan annenin sinirli ve depresif bir ruh hali yaşamasına sebep olmaktadır. Zaten tüm kadınların doğum sonrası iki haftalık süre boyunca duygu değişiklikleri yaşadıkları bilinir. Bu normaldir, bazen çok mutlu, bazen de çaresizlik ve mutsuzlukla ağlayan yeni annelik halleri, bir geçiş zamanı durumudur. Ama bu durum uzun sürer, yeni semptomlar da eklenirse; örneğin, bebeğe aşırı bağımlılık, hastalanması veya onu kaybetme endişesi, tam tersi de olabilir; yani bebeğe karşı büyük bir ilgisizlik, onun ihtiyaçlarına karşı duyarsız olma hali, ölüm korkusu, yeme ve uyku düzeninde devam eden bozulma gibi durumlar söz konusu ise mutlaka tıbbi destek alınması gerekir.

Doğum sonrası rahim içinde plasentanın rahim dokusundan ayrıldığı yerde bir yara dokusu oluşmuştur ve doğum sonrası kanama bu yara dokusundan gelmektedir. İlk birkaç gün, yara salgısı taze kan şeklinde olup, sonrasında kahverengi ve şeffaf akıntı görünümünde, bazen pembeleşerek 40. güne kadar zaman zaman gelmeyi sürdürür. Bu nedenle rahim içindeki bu yara dokusu iyileşinceye dek hijyen kuralları önemlidir. Çünkü yara mikrop kaparsa çok ciddi enfeksiyon riski söz konusu olabilir. Annenin ellerini yıkaması, oturarak değil ayakta duş alması, perinede dikişi varsa hijyenik pedler kullanarak dikişin mikrop kapmasını önlemesi, denize veya havuza girmemesi ve bu süre boyunca da cinsel ilişkide bulunmaması gerekir. 6. Haftanın sonunda doğum sonrası doktor kontrolü önemlidir, doktor hem doğum sonrası rahmin toparlanıp leğen kemiği içindeki yerine geri dönüşünü doğru yapıp yapmadığına, perine kesiği varsa iyileşmesinin nasıl olduğuna ve vajina dokusunun toparlanmasına bakar ,hem de aile planlaması ile ilgili önerilerinden söz eder.

Doğum sonrası doktor kontrolünden sonra doktorunuz size “artık isterseniz bir egzersiz programına başlayabilirsiniz” demişse, size uygun hatta bebeğinizle birlikte katılabileceğiniz bir egzersiz yapmayı seçebilirsiniz. Çok ağır egzersiz önerilmemekte, çünkü vücudunuzda ki dokular, bağlar ve kasların hala yumuşak olması sebebiyle zarar görebilirsiniz. Ayrıca emziriyorsunuz, süt üretmek için enerjiye ihtiyacınız var, tüm enerjinizi spora harcarsanız sütünüzün verimi azalabilir, yanı sıra egzersiz sonrası laktik asit atılımı olduğundan hafif egzersiz yapsanız dahi bir saat sonra bebeğinizi emzirin böylece laktik asit sütünüzden çıkmış olur; hemen emzirme yaparsanız bebeğiniz sütünüzün tadından hoşlanmaz ve emmeyi reddedebilir. Rejim yapmamalısınız, 3 ana ve 3 ara öğün hamilelikte olduğu gibi beslenmenize devam edip, bol bol sıvı tüketmelisiniz. Fazla karbonhidrat ve tatlı yiyecekler kilonuzu arttırır, besin değeri yüksek sebze, meyve, et ve balık tüketmek, salçalı yemekler yerine ızgara haşlanmış ve çiğ olarak besinleri tüketmeye dikkat edin, vücudunuz yağ depoladı, bu yağları doğum ve emzirme sırasında enerji ihtiyacınızı karşılamak için kullanacaksınız. Nasıl ki hamileliğiniz bir seneye yakın sürdü, kilo fazlalarından da en geç bir yıl içinde kurtulup, eski formunuza dönebileceksiniz.

Etiketler:


Satın AlBebeğin Doğum Tarihi


Molfix Yol Arkadaşım Destek HattıMolfix Yol Arkadaşım Destek Hattı